Februári üstökösmegfigyelés




Februári üstökösmegfigyelés

2023 első csillagászati érdekessége a C/2022 E3 (ZTF) jelű üstökös megfigyelhetősége lesz. Az égitestet tavaly márciusban fedezték fel a kaliforniai Palomar hegyen folyó Zwicky Transient Facility program keretében (innen a ZTF a nevében). Az üstökös a Naprendszer belső része felé haladva egyre fényesebbé vált, majd 2023. január 12-én elérte pályája Naphoz legközelebbi pontját. Azóta folyamatosan távolodik a Naptól, de február 2-ig közeledik a Földhöz! Január legvégén, február legelején lesz a legfényesebb a Földről nézve, amikor kb. 43 millió kilométerre lesz tőlünk. Elképzelhető, hogy szabad szemmel is észlelhető lesz ekkor, ugyanis várható fényessége a halványabb, nehezen megfigyelhető csillagokéhoz hasonló lesz.

Bár a szabad szemes észlelése elég bizonytalan (ld alább), az üstökös pár héten keresztül megfigyelhető távcsővel. A földközelség idején sajnos csak hajnalban figyelhető meg az üstökös az erős holdfény miatt. Az az utáni héten esti programokon próbáljuk majd megmutatni az üstököst az érdeklődőknek. (Megmutattuk volna előtte is, de az időjárás nem kedvezett.) Február 8. és 9. este, nyitvatartás után - járdacsillagászat keretében, ill. február 10-én a szokásos péntek esti távcsöves programunkon bemutatjuk az üstököst, ha az időjárás megengedi

Terveink szerint február 8. és 9. este 18 órától, derült időben, a csillagvizsgáló előtti téren egy kolléga megmutatja távcsővel az üstököst, és valószínűleg más objektumokat is. Kérjük, az időpontok előtt érdeklődjön nyitva tartási időben telefonon, hogy mire számíthatunk a kérdéses estéken! A programra belépőjegyet nem kell váltani, de kérjük, jelezzék előre részvételi szándékukat! Felhívjuk figyelmüket, hogy a bemutató idején a csillagvizsgáló épülete zárva lesz, így sem melegedni, sem WC-re nem tudnak bejönni. Borult időben a bemutató elmarad.

Február 10-i programunk 20:30-kor kezdődik. A részvétel regisztrációhoz kötött, a belépőjegy 2500 Ft/fő. További információkat honlapunkon talál, ill. regisztrációkor megküldjük emailben.

Ha ezeken a napokon jók a tapasztalataink, az üstökös látványos távcsővel megfigyelve, akkor lehet szervezünk további programokat is. Ha lehetséges, még a február 10-i esti távcsöves bemutatón is megmutatjuk az üstököst.

 

Merre keressük az üstököst, ha magunk szeretnénk megfigyelni?

Keresőtérképeket találnak a Vega Csillagászati Egyesület oldalán, a space.com oldal egyik cikkében, vagy az In the Sky oldalon. Talán a legjobb térképeket itt találják, az üstökös várható fényességével, Földtől mért távolságával, stb. együtt. Január legvégén, február legelején a Sarkcsillag környezetében kell az üstököst keresni. Érdemes korábban is próbálkozni, mert addigra elég erős holdfény megnehezíti az észlelést. Februárban tovább halad az üstökös a Szekeres és Bika csillagképeken át. A Heavens Above oldal/applikáció is segíthet a célpont megtalálásában. Az alábbi képeken az üstökös keresőtérképén látjuk, ahogy az a Szekeres (Auriga) csillagképen át a Bika (Taurus) csillagkép felé halad (a jobb oldali képen a pici karika pálcika-csóvával jelöli az üstökös helyét). Az égbolt áttekintő térképe segít a csillagképek megtalálásában. A keresett terület középen helyezkedik el, vagyis magasan, a fejünk fölött kellene keressük az üstököst. A térkép alatt a dátum, a lap tetején jobbra pedig a megfigyelés helye is változtatható. Érdemes kipróbálni! Derült eget kívánunk a megfigyelésekhez!

 

 

 

A szabadszemes megfigyelhetőségről, avagy az „év üstököse” típusú hírekről

Az üstökös pompásan néz ki képeken. Talán sokan emlékeznek a 2020-as NEOWISE (C/2020 F3) üstökösre. A C/2022 E3 közel sem lesz olyan látványos. Idézhetjük a National Geographic januári égi jelenségeket ajánló cikkét, de itt a fent is idézett VCSE cikkből egy részlet.

"Az üstökös várt, előre jelzett fényessége 5,4 magnitúdó, ami 1,1 magnitúdóval fényesebb*, mint a szabad szemmel, jó égről, holdtalan, derült, fényszennyezés-mentes éjszakán látható leghalványabb csillagok fényessége. Ez alapján akár szabad szemmel is látható lesz különlegesen jó szemű megfigyelőknek különlegesen jó égboltról. (Aki azonban az ennél is fényesebb, 3,4 magnitúdós Androméda-ködöt sem látja meg jó égen szabad szemmel, ne reménykedjen ennek az üstökösnek a szabadszemes észlelésében! Aki viszont az 5,7 magnitúdós Triangulum-galaxist képes meglátni szabad szemmel – az ilyenek már kevesen vannak -, az ezt az üstököst is szabad szemmel észlelheti.) Sokkal valószínűbb, hogy nagyon kevesen láthatják majd szabad szemmel ezt az üstököst 2023-ban (már ha egyáltalán valaki), ellenben binokulárokkal (kézi látcsővel) lehet észlelni már városokból is! Összességében nagyon valószínűtlen, hogy szabadszemes objektum legyen a többségnek, pláne a laikusoknak. Ennek oka, hogy az üstökös összfényessége várhatóan hiába lesz a szabad szemmel látható leghalványabb csillagnál nagyobb, de ez nagyobb területen fog eloszlani, így a felületi fényessége pici lesz."

 

* Az 1 magnitúdó különbség fizikailag, csillagászati méréskor kb. két és félszer fényesebb/halványabb égitestet jelent. Azonban az emberi érzékelés ennél bonyolultabb, kevésbé egzakt, így számunkra ez "valalmivel" fényesebb/halványabb égitestet jelent csak.

 

 

 

Fotó: Schmall Rafael